Projekt MOSTY Bridge Builders ESK Wrocław 2016

plakat-mostyGrupa z Pasją, są laureatami konkursu MOSTY Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Projekt pt. „Wąski most – szeroka kultura”.
był realizowany od stycznia do czerwca 2015 roku.  W działania artystyczne zostali zaangażowani mieszkańcy osiedli Strachocin-Swojczyce-Wojnów i dzielnicy Psie Pole – dzieci, młodzież, dorośli  i seniorzy.  Było to 6 miesięcy kulturalnej aktywności, warsztatów i procesu twórczego, zwieńczone performatywnym finałem na moście Bartoszowickim 20 i 21 czerwca. Performance miał postać plenerowego kulturalno-artystycznego wydarzenia.

Program Mosty – Bridge Builders to jeden z czterech największych projektów plenerowych w ramach obchodów Wrocław 2016  Europejska Stolica Kultury.  Artystyczną opiekę nad programem sprawuje kurator ESK ds. perfomance, Chris Baldwin.
Celem „Mostów” było znalezienie ciekawej historii , która będzie inspiracją do przejęcia i zaadoptowania wrocławskiego mostu przez grupy młodych ludzi i stworzenie kulturalno-artystycznego wydarzenia.

Już w lipcu 2014 okazało się, że mamy w głowach nową szufladkę pod tytułem „Mosty”. Od początku wiedzieliśmy, który most będziemy chcieli „adoptować”…ten najbardziej urokliwy, najwęższy, ale z najszerszymi kulturalnymi perspektywami – Most Bartoszowicki.
Nasz projekt nie ograniczył się jedynie do wydarzenia na moście, ale do zaangażowania blisko 2 tysięcy mieszkańców wschodniego i północnego Wrocławia w liczne warsztaty artystyczne.

Projekt został opracowany przez grupę Autorów: Ewelinę Sowę, Sandrę Wolny, Maćka Skorupę oraz Renatę Piwko-Wolny, Renatę Sowę i Beatę Skorupę.
Współpraca literacka przy opracowaniu projektu Emilia Kopecka oraz Beata Mazur, współpraca architektoniczna Gosia Marek i Ania Kąkalec.

Koordynacja projektu: Renata Piwko-Wolny i Beata Skorupa
Producent wydarzenia finałowego: Renata Piwko-Wolny